Jednou z prvních věcí, které vás v Japonsku překvapí poté, co se začnete poohlížet po něčem k jídlu, je, že Japonci milují sladké! Stánky v uličkách nabízí přehršel různých dobrot do ruky, výlohy obchodů lákají na kýčovité dortíky, za sklem tradičních japonských cukráren datovaných mnohdy přes deset generací zpátky najdete nabídku prazvláštně tvarovaných drobných kousků čehosi, co se tváří jako marcipán, a v čajovnách k misce čaje dostanete na tácku vždy kousek cukroví. Nasládlou chuť objevíte i v typických vaječných omeletách „tamagoyaki“, do kterých se v některých regionech přidává cukr, a tím výčet rozhodně nekončí.

Počátky wagashi, tedy japonských sladkostí, můžeme vysledovat takřka dva tisíce let zpátky do minulosti. Tehdy se jako cukroví začaly vyrábět jakési kuličky z namletých oříšků, které se časem vyvinuly v dango (dnes jeden z velmi oblíbených druhů wagashi). Když Japonsko začalo obchodovat s Čínou, dostal se do země mimo jiné i cukr a čaj. A právě tyto dvě suroviny následně formovaly vývoj wagashi až do současnosti.

Nejčastějšími surovinami pro výrobu wagashi bývá krom cukru rýžová mouka a fazole (ano, opravdu luštěniny!), ale některé druhy vyžadují například agar-agar, škrob z kudzu, kaštany, různé ovoce či oříšky. Vždy však záleží na sezónnosti.

Název „wagashi“ (和菓子) označuje celou škálu typických japonských cukrovinek a byl zaveden, aby se odlišily „domácí“ produkty od cukrovinek ze západu. Zatímco „kashi/gashi“ (菓子) znamená „cukrovinka“, „wa“ (和) označuje sounáležitost nebo harmonii, ve které se různorodé věci nacházejí. A také označení pro všechno, co je japonské. Mezi wagashi najdeme pečené i nepečené dobroty, sušenky, želé, měkké i tvrdé kousky cukroví, některé sladkosti bývají k nalezení pouze v určitém regionu či na konkrétním místě. Všechny však odrážejí filosofii japonského života, často reflektují roční období a oslavují důležité události v životech Japonců. A také mají společnou onu harmonii.

Wagashi je, spolu s kaligrafií a ikebanou, neoddělitelnou součástí japonského čajového obřadu. Cesta čaje je oslavou života, hledáním harmonie skrze různé smyslové požitky. Proto hořkost čaje doplňuje sladkost cukroví. A strohé vybavení místnosti doplňují květiny odkazující na pomíjivost okamžiku.

I u nás v kavárně budete mít možnost již brzy pravidelně okusit různé druhy wagashi v sadě s miskou čaje matcha a šálkem hojichy.